Pa jahtas «Racundra» pēdām

Ar mazo upju kuģīti «Darling» sestdien Jelgavā ieradās un svētdienas to atstāja sešu britu burātāju grupa, ko vadīja rakstnieks un burātājs Braiens Hammets. Brauciena mēķis bija atkārtot pirms 85 gadiem notikušo Artūra Rensoma ceļojumu ar pašbūvēto jahtu «Racundra» no Jelgavas uz Rīgu un atpakaļ.

Runājot par ceļojuma iespaidiem, B.Hammets sacīja, ka, tāpat kā 1924. gadā, upes krastā redzams daudz pamestu ražotņu, kas nav gluži tas pats, kas A.Rensoma aprakstītās Pirmā pasaules kara atstātās rūpnīcu drupas, tomēr skats ir nomācošs. Britus ļoti aizkustināja plašā Zemgales ainava pie Valgundes. Kuģītis piestāja Mierlaukos, kur agrāk atradās kuģu piestātne un kur savulaik piestājis un svaigi slauktu govs pienu pircis A.Rensoms ar kundzi.Rīgas jahtu centra pārstāvis Arnis Bērziņš, kurš arī piedalījās šajā britu ceļojumā uzsvēra, ka 1924.gadā Rīgā būvētā Rensoma jahta «Racundra» bija kas īpašs, jo tolaik Latvijā jahtu bija pavisam maz. Tajā pašā gadā tika dibināts Rīgas jahtklubs. Visi ceļojuma dalībnieki atzina, ka šajā vēstures fakta rekonstrukcijā ļoti labi iederas 102 gadus vecais upju kuģis «Darling».

«Lielupē redzēts daudz dārgu kuteru, kas man kā kuģinieka dēlam īpaši sirdi neaizkustina. Taču «Darling» ir patiesi vērtīgs kuģītis, kur redzams, ka nauda ir ielikta skaistumā un elegancē,» vērtēja Mierlauku saimnieks Kārlis Degainis.

A.Rensoma jahtas pārgājiena piezīmes pa Lielupi līdz Jelgavai B.Hammets apkopja un izdeva Lielbritānijā 2002.gadā. Savukārt 2006.gadā grāmata tika tulkota un izdota Latvijā ar nosaukumu «Kad Jelgavā bija buras».

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.